👉 „Katolická církev? To jsou jen zákazy, nesmysly a středověká pravidla!“
Už jsi to někdy slyšel? Nebo možná dokonce řekl? Katolická církev to v dnešním světě nemá lehké. Mnozí o ní mají jasno, aniž by si ověřili fakta. Možná je to jako s tím sousedem, o kterém si všichni šeptají, že chová doma dvouhlavého psa – dokud ho nepoznáš osobně, vlastně nevíš, co je pravda.
A protože mýty a předsudky mají tu nepříjemnou vlastnost, že se šíří rychleji než recept na tříminutový dort z mikrovlnky, pojďme se podívat na pět nejčastějších omylů o Katolické církvi – a na to, jaká je skutečnost. Možná budeš překvapený.
1️⃣ Katolíci mají jen pravidla a zákazy – žádná svoboda!
„Nesmíš tohle, nesmíš tamto! Církev tě jen dusí! Kde je nějaká svoboda?!“
No jo, kdyby to tak bylo, nikdo by v církvi dobrovolně nezůstal.
Pravda je ale trochu jiná. Katolická církev učí, že skutečná svoboda není dělat si, co se mi zlíbí, ale dělat to, co vede k dobru. To je rozdíl. Když si pořídíš psa, máš svobodu ho krmit čokoládou. Ale je to dobré rozhodnutí? Asi ne. Stejně tak církev říká: Některé věci tě ve výsledku zničí – lež, závislosti, nenávist, sebelítost. A víš co? Dává ti nástroje, jak se jim postavit.
Takže otázka zní: Chceš být svobodný? Nebo chceš být otrokem svých slabostí?
(A pokud chceš církevní zdroj, mrkni na Katechismus 1733: „Svoboda dosahuje své dokonalosti, když je zaměřena na Boha.“ To mluví za vše.)
2️⃣ Církev nenávidí vědu! Jsou to tmáři!
Zkusíme si malý test. Kdo popsal teorii Velkého třesku?
a) Albert Einstein
b) Stephen Hawking
c) Katolický kněz Georges Lemaître
Pokud jsi tipoval za c), máš bod. Pokud ne, vidíš – není všechno tak, jak se říká.
Církev nikdy nebyla nepřítelem vědy. Naopak – spoustu věcí objevili kněží a mniši! Například Gregor Mendel, zakladatel genetiky, byl augustiniánský mnich. Vatikán dokonce provozuje vlastní astronomickou observatoř. To není moc „středověké“, že?
Ne, Galileo nebyl upálen (byl v domácím vězení, což mu umožnilo dopsat další knihy). A ano, papež Pius XII. už v roce 1950 řekl, že evoluce není v rozporu s vírou (Humani Generis).
Takže když ti někdo řekne, že církev je proti vědě, zeptej se ho, jestli někdy slyšel o těchto faktech. Možná budeš svědkem prvního Velkého třesku v jeho hlavě.
3️⃣ Kněží musí být dokonalí, jinak církev nefunguje!
Vážně? Tak to můžeme rovnou zavřít všechny nemocnice, protože i doktoři občas udělají chybu.
Kněží nejsou roboti. Jsou to normální chlapi s vlastními slabostmi. Církev nikdy netvrdila, že jsou neomylní. To je jako kdyby ses rozčiloval, že učitel matematiky neumí zpívat operu. Každý má svou roli.
Aby bylo jasno – pokud někdo v církvi udělá něco špatného, nemá se to zametat pod koberec. Ale taky není fér házet všechny do jednoho pytle. Nebo snad přestaneš jezdit autobusem, protože jeden řidič naboural?
Fakt pro zajímavost: První papež Petr třikrát zapřel Ježíše. A přesto se stal skálou, na které stojí církev. Takže pokud si Bůh dokázal poradit s tímhle tvrdohlavcem, asi zvládne i dnešní kněze.
4️⃣ Katolíci nesmí mít radost – je to banda smutných lidí!
No jasně, proto máme tolik svátků, poutí, slavností a hostin. Proto má církev světce, kteří byli vtipálci. Třeba sv. Filip Neri, kterému říkali „Boží šašek“, protože měl rád humor.
A co třeba sv. Jan Sarkander z Moravy? Byl známý svou veselou povahou a láskou k hudbě. Nebo sv. Zdislava z Lemberka, která kromě péče o chudé měla i velký smysl pro humor.
A Ježíš? Ježíš proměnil vodu ve víno na svatbě. (Jan 2,1–11) To asi nebylo proto, aby hosté jen smutně seděli a sledovali hodiny.
Pokud ti někdo tvrdí, že církev je jen o smutku, zeptej se ho, jestli někdy zažil pořádnou farní slavnost. Možná změní názor.
5️⃣ Církev nenávidí ženy a utlačuje je!
A proto nejuctívanější osobou v Katolické církvi po Ježíši je… žena. Panna Maria.
A proto církev za svaté považuje sv. Ludmilu, sv. Anežku Českou, Matku Terezu, sv. Hildegardu z Bingenu a stovky dalších žen, které měnily svět.
A proto papež Jan Pavel II. napsal dopis ženám (Mulieris Dignitatem), kde říká, že žena má v Božím plánu jedinečné místo.
Ano, církev neordinuje ženy jako kněze. Ale to neznamená, že je považuje za méněcenné. Jen jiná role. Stejně jako v orchestru má každý svůj nástroj, ale celek tvoří nádhernou hudbu.
Zkus se zeptat nějaké řeholní sestry, jestli si připadá méněcenná. Možná tě odpověď překvapí.
Závěr: Možná je čas podívat se na věci jinak.
Pokud jsi dočetl až sem, gratuluji! Znamená to, že tě to aspoň trochu zajímá – a to je skvělé. Možná tě něco překvapilo, možná jsi si řekl: „Tohle mi dává smysl.“
A to je celé. Nechci ti nic vnucovat, nechci tě přesvědčovat. Chci tě jen pozvat k zamyšlení. Možná by stálo za to odložit všechny předsudky a podívat se na věci novýma očima. Možná zjistíš, že Katolická církev není tím, za co jsi ji měl. Možná tě překvapí. Možná v ní dokonce objevíš něco, co jsi dlouho hledal.
A pokud ne? I tak díky, že jsi četl až sem. Možná se naše cesty ještě někdy zkříží. 😊
+jZ
